none
Nitro Member
Have any of you changed your driving habits because of gas prices? I haven't and don't plan to. At least not at this time. But I have to tell you, about some of the things that I continue to hear. One of my favorites is "Gas is 5 cents cheaper over on the east side". So they drive to the east side to fill up. Now, I'm a do the math kind of guy. Just to use round numbers, let's say;
$3.00 a gallon 30 miles to the gallon. That's 10 cents a mile for fuel.
Drive 10 miles to the other side of town, buy 20 gallons of gas, save .05 per gallon total savings $1.00 Drive 10 miles back to the house. Round trip 20 miles @ .10 fuel per mile, total spent on gas $2.00 But they will tell me over and over that they saved money going to get gas at that station.
The other good one is "We're not going to the lake this year, we just can't afford the gas." From my house it's about a 300 mile round trip, and again using round numbers, let's say,
The truck gets 10 MPG pulling the boat, it's 150 miles one way. That's 15 gallons of gas to get there, and 15 back. If gas went from $2.50 to $3.00 a gallon the price of the trip has gone up 15 bucks! If you figure a dollar increase then it now costs $90 where it used to be $60. If you can't afford thirty bucks extra for a weekend of fun, you should sell the boat.
And these people go to Starbuck's and spend $6 on some special coffee drink. If they spent $1.50 on plan coffee, that would be the financial equivalent of 30 gallons of gas a month.
Alan
$3.00 a gallon 30 miles to the gallon. That's 10 cents a mile for fuel.
Drive 10 miles to the other side of town, buy 20 gallons of gas, save .05 per gallon total savings $1.00 Drive 10 miles back to the house. Round trip 20 miles @ .10 fuel per mile, total spent on gas $2.00 But they will tell me over and over that they saved money going to get gas at that station.
The other good one is "We're not going to the lake this year, we just can't afford the gas." From my house it's about a 300 mile round trip, and again using round numbers, let's say,
The truck gets 10 MPG pulling the boat, it's 150 miles one way. That's 15 gallons of gas to get there, and 15 back. If gas went from $2.50 to $3.00 a gallon the price of the trip has gone up 15 bucks! If you figure a dollar increase then it now costs $90 where it used to be $60. If you can't afford thirty bucks extra for a weekend of fun, you should sell the boat.
And these people go to Starbuck's and spend $6 on some special coffee drink. If they spent $1.50 on plan coffee, that would be the financial equivalent of 30 gallons of gas a month.
Alan